Na czym polega badanie wykrywaczem kłamstw?

wykrywacz kłamstw

Badania wariografem już od wielu lat, stosowane były aby udowodnić winę, bądź też niewinność osób podejrzanych. Bardzo ważne jest jednak, aby badanie to odbywało się zawsze zgodnie z pewnymi zasadami oraz regułami. Może to mieć ogromny wpływ na poziom wiarygodności takiego właśnie badania.

Charakterystyka wykrywacza kłamstw

wykrywacz kłamstwWażne jest więc, aby badanie takie przeprowadzała osoba w tym doświadczona, oraz posiadająca odpowiednie uprawnienia. Oprócz samego przebiegu badania, kluczowe jest bowiem również właściwe przeanalizowanie jego wyników. Wiele osób zastanawia się obecnie, na czym polega badanie wariografem podejrzanych o przestępstwo, bądź też zdradę małżeńską. Kluczowe jest, aby w trakcie tego badania zadawać osobie badanej pytania z dwóch grup – kontrolnej, oraz pytania krytyczne. Te drugie, są związane w bezpośredni sposób ze sprawą, której dotyczy dane badanie. Pytania kontrolne zadaje się zaś, aby sprawdzić, jak reaguje układ nerwowy osoby badanej na sytuacje kłamstwa. Prowadzący badanie prosi osobę badaną, aby celowo skłamał. Możliwe jest takie zadanie takich pytań, aby były jak najbardziej niejednoznaczne co spowoduje, że odpowiedź na nie nie będzie w stu procentach szczera.

kłamaniePytania z obu tych grup muszą być podzielone przez zadawanie pytań neutralnych, które są niezwiązane ze sprawą i dla niej nieistotne. Zespół profesjonalnych, specjalistycznych czujników, ma za zadanie mierzyć reakcję osoby badanej na każdą odpowiedź. Na ekranie komputera pojawia się wtedy specjalny wykres, który umożliwia bieżącą kontrolę reakcji układu nerwowego badanego. W czasie dłuższych badań bardzo ważne jest robienie cyklicznych przerw. Zmęczenie jest jednym z wielu czynników, które mogą negatywnie odbić się na poziomie wiarygodności badania wariografem. Po wykonaniu badania, należy przeprowadzić interpretację wyników, na podstawie sporządzonych przez wariograf wykresów. Poziom prawdopodobieństwa prawidłowo wykonanego badania wariografem jest bardzo duży i dochodzi nawet od 95 % do 98 %. Aby tak jednak było, oprócz wspomnianych wcześniej przerw, kluczowe jest również właściwe przygotowanie do badania. Chodzi oto, aby zmniejszyć poziom stresu osoby badanej bez związku z zadawanymi pytaniami.

Od pewnego czasu, coraz więcej osób jest zainteresowanych badaniami wykonywanymi za pomocą wykrywacza kłamstw. Dzięki takim badaniom, można na przykład wykluczyć, bądź też potwierdzić zdradę. Mogą one się także okazać niezwykle przydatne, aby potwierdzić udział danej osoby w procederze przestępczym, czy też potwierdzić, bądź też wykluczyć jej powrót do nałogu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, zapoznaj się z treścią znajdującą się na stronie www.bez-klamstw.pl!