Jaki musi być dobry księgowy?

Praca księgowego nie jest łatwa. Ciąży na nim ogromna odpowiedzialność. Jeśli wypełni on źle rozliczenie przedsiębiorstwa do Urzędu Skarbowego to mogą go spotkać niemiłe konsekwencje. Firma może dostać karę czy też czeka ją kontrola w związku z nieprawidłowościami, co na pewno będzie skutkowało zerwaniem umowy z firmą księgową, jak również pociągnięcie do odpowiedzialności osoby wykonującej rozliczenia.

Księgowość i rzetelni pracownicy

księgowośćW związku z tym osoba prowadząca księgowość w Toruniu powinna charakteryzować się szeregiem cech, które sprawią, że będzie ona ceniona w branży. Przede wszystkim każdy księgowy musi być dokładny i skrupulanty. Nie może robić niczego byle jak, niechlujnie i niestarannie. Niekiedy przy rozliczeniach ma się do czynienia z setkami dokumentów, stosami papierów i operuje się na dużych liczbach. Nie można zaczynać pracy bez przygotowania, planu działania, czy też wtedy kiedy jest się rozproszonym i nie ma dobrych warunków do pracy, takich jak brak ciszy i spokoju. Dobry księgowy sprawdza wszystko dwa razy, nawet jeśli większość obliczeń wykonuje za niego program komputerowy. W końcu można popełnić błąd przy wpisywaniu cyferek, zaznaczyć inny próg podatkowy, czy pominąć jedną kolumnę. Dlatego też specjalista od księgowości musi być także cierpliwy, jak i uczyć się na własnych błędach.

księgowośćDo takiej pracy idą głównie osoby, które cenią sobie samodzielną pracę, działanie w skupieniu, ciszę. Księgowy ma małą styczność z klientami czy innymi pracownikami. Najczęściej te kontakty ograniczają się do powitania i przekazania dokumentów, a potem odebraniu ich wraz z wypełnionymi deklaracjami urzędowymi czy księgami ewidencji środków trwałych. Doskonały księgowy musi oczywiście być dobry z matematyki, lubić pracować z liczbami, tabelkami i zestawieniami. Mimo iż obecnie wiele prac wykonywanych jest komputerowo, więc wystarczy niekiedy tylko przepisać liczby i otrzyma się gotowe wyniki, to nie można zdawać się całkowicie na technologię. Wystarczy, że program się zawiesi, laptop się zepsuje, czy coś będzie źle skonfigurowane. Księgowy patrząc na papiery i znając firmę musi widzieć, że coś jest nie tak w ostatecznych rozrachunkach. Jak zostało to pokazane księgowość w Toruniu nie jest zajęciem dla każdego.

Jeśli chce być się w tej dziedzinie prawdziwym specjalistom to należy być drobiazgowym i skrupulatnym, charakteryzować się dobrą organizacją pracy, dokładnością, umiejętnością skupienia się, jak i znajomością zasad rządzących matematyką i rachunkowością. Takie cechy decydują o sukcesie.