Jak znaleźć dobrą pracę dodatkową?

praca przez internet

W czasach szalejącego kryzysu, pandemii i wojny na Ukrainie finanse wielu Polaków uległy pogorszeniu. Nawet jeśli nie straciło się pracy, to niektórzy musieli się liczyć z koniecznością obniżenia zarobków. Poza tym, przez inflację wszystko podrożało – nie stać nas na to, co dawniej było łatwo dostępne. Banki coraz częściej odmawiają dawania kredytów, oszczędności się kurczą, a na inwestycje nie ma środków.

Co wtedy zrobić?

dodatkowa praca Zawsze można zdecydować się na dodatkową pracę. Drugi etat byłoby trudno udźwignąć, w końcu oznaczałoby to pracowanie przez szesnaście godzin dziennie. Można jednak pracować na pół, czy ćwierć etatu, lub dorywczo np. w weekendy, czy wieczorami. Jaka praca dodatkowa w Krakowie byłaby dla nas najlepsza? Czym się kierować przy jej wyborze? Pierwsza kwestia to oczywiście czas jakim dysponujemy. Czy jesteśmy po naszej etatowej pracy gotowi jeszcze kilka godzin popracować? Czy wolimy może pracować osiem godzin w sobotę i niedzielę? Nie każdy jest w stanie pracować tak długo, szybko się przemęczy, wypali i zrezygnuje z roboty. Od tego w jakie dni i w jakich godzinach chcemy pracować będzie zależało też to, co możemy robić. Przykładowo, jeśli interesuje nas praca na infolinii, czy w call center to sprawa jest ułatwiona. Wiele z nich działa całodobowo przez siedem dni w tygodniu.

praca przez internet Grafik jest elastyczny, zatem można pracować dwie godziny w poniedziałek, we wtorek zostać na cztery, a w środę zrobić sobie wolne. W weekendy łatwo można złapać pracę na inwentaryzacjach w sklepach. Z kolei wieczorami i w nocy pracują barmani, kelnerzy, czy kucharze, jak również kierowcy dowożący jedzenie. Kolejna ważna kwestia to rodzaj umowy. Jeśli dostaniemy pół czy ćwierć etatu to nadal jest to umowa o pracę. W call center czy barach zwykle zatrudniają na umowę zlecenie, z kolei inwentaryzacja to praca ,,jednorazowa” na umowę o dzieło. Jeśli mamy już jedną umowę o pracę to druga nie jest nam potrzebna. Jeśli jednak nasza ,,bazowa” praca to praca w gastronomii czy hotelarstwie (gdzie często są dawane umowy zlecenie) to warto poszukać zajęcia choćby na ćwierć etatu, by mieć opłacane składki (emerytalne i zdrowotne, jest też prawo do urlopu).

Coraz więcej osób decyduje się na podjęcie dodatkowej pracy zarobkowej. Chcą oni podreperować domowy budżet, zwiększyć zdolność kredytową, czy móc pojechać na wymarzone wakacje. Praca powinna być dobrana do naszych możliwości fizycznych, czasowych, a samo zatrudnienie być na podstawie odpowiedniej umowy, która będzie nas satysfakcjonowała w pełni.